Avalehele Tule tööle! Ettevõttest Partnerid Kinkekaart RSS  
Sisukord

Fotovarjed - kellele ja milleks? Tagasi

Lisatud 22.07.2022

Küllap on paljudele algajatele loodusfotograafidele tuttav olukord, kus üritad linnule või loomale kõigest väest lähedale hiilida, et saada võimalikult hea pilt, kuid varem või hiljem jääb fotograaf pildistatavale vahele. Tulemuseks on roomamisest määrdunud riided, tühi mälukaart ning pettumus. Lisaks on ka loom häiritud ja uut võimalust vähemalt sellel korral reeglina enam ei tule.

Kuidas siis ikkagi metsaelukatele lähedale pääseda ja pildistada samasuguseid ilusaid portreesid nagu näeme mitmete profifotograafide pildiblogides? Võib ju osta veelgi vingema teleobjektiivi, kuid ülisuure fookuskaugusega kallid superteleobjektiivid ei pruugi tavapärase harrastaja jaoks enamasti taskukohased olla ning mõningate liikide nagu näiteks varblase mõõtu inimpelgliku jäälinnu jäädvustamiseks ei piisa ainuüksi sellestki. Peab muutma ennast nähtamatuks ja siin tulebki appi fotovarje!

Varje muudab inimese kuju nähtamatuks ja lisaks hoiab mõningal määral kinni lõhnu, mis loomi peletada võiks. Niiviisi on võimalused edukaks pildistamiseks oluliselt suuremad ja enamasti ei häiri see ka liiki. Varjeid on mitut tüüpi ning milline just parasjagu kõige paremini sobib, sõltub suuresti pildistamisoludest ja pildistatavast liigist. Et teema liiga laialivalguvaks ei läheks, keskendume käesolevas kirjutises eeskätt mobiilsetele telkvarjetele ning kuidas neid kasutada.

Kuppeltelk
Selline varje sobib hästi siis, kui on vaja kasutada väga madalat võttenurka ning kui on plaanis jätta varje paigale pikemaks ajaks. Mina kasutan kuppeltelki kevaditi rabas tedremängu ja sookurgi jäädvustades, aga sobib ka näiteks kobraste vaatluseks. See ei ole kuigi kõrge (maapinnast ca 1m) ja seetõttu ei mõju maastikul võõrobjektina. Kattes telgi veel maskeerimisvõrguga, sulab see ideaalselt keskkonda ning linnud võtavad sellise varjetelgi kiiresti omaks. Selleks sobib kõige lihtsam ja odavam 2-kohaline telk. Soovi korral võib külgedesse lõigata ka täiendavad pildistamisavad, et vajadusel ümber orienteeruda ja pildistamissuunda muuta. Kaamera saab toetada kas statiivile, kui see võimaldab madalat võttenurka või kasutada spetsiaalset madala võttenurga taldrikut.

   
  Rabasse  püstitatud ja maskeerimisvõrguga  kaetud  kuppeltelk  tedremängu      Tedrekuked  päikesetõusul.  Pildistatud rabasse  mänguplatsile paigutatud
  jäädvustamiseks.                                                                                           varjetelgist.
                                                                                                                     Nikon D5 + Nikkor AF-S 300mm f/2.8G ED VR II + Nikon TC-14E II

Pop-up telk
Pop-up tüüpi varjetelgid on juba spetsiaalselt loodusfotograafidele ja jahimeestele suunatud, loodusesse sulanduva varjevärvusega telgid, mida ei pea täiendavalt maskeerimisvõrguga katma (kuid võib) ja seal on olemas ka vastavad laskeavad, enamasti lausa mitu. Telgi siseküljed on kaetud musta materjaliga, et inimese siluett päikesepaistel varjeseintest läbi ei kumaks. Kaubanduses leidub erineva suurusega telke, nii ühele inimesele kui ka kahekohalisi, kui soovid pildistada koos sõbraga või lihtsalt rohkem varustust endaga kaasa võtta. Fotoluksi tootevalikus on mõlemad variandid ka kenasti saadaval.

  Pop-up tüüpi varjetelk, mille igas küljes on pildistamisavad objektiivi jaoks.

Reeglina saab selliseid varjetelke väga kiiresti kokku-lahti pakkida ja on mugavad kaasas kanda. Pisut kallimad ja kvaliteetsemad neist on ka arvestatava vihmakindlusega. Kuppeltelgiga võrreldes on pop-up telgid kompaktsemad ja sobivad hästi kitsastesse kohtadesse nagu jõepervele kaldapuude varju vms, kus kuppeltelgi paigaldamiseks ei ole tavaliselt piisavalt ruumi. Miinusena tooksin vaid välja madalate võttenurkade puudumise ja seetõttu on sellist tüüpi telkvarje sobilik erinevate lindude jäädvustamisel, kus ei ole väga madal võttenurk tingimata vajalik. Väga sobilik lahendus näiteks jäälinnu pildistamiseks.

   
  Pop-up tüüpi jäälinnuvarje jõekaldal. Täiendavalt on lisatud maskeerimisvõrk.     Isane jäälind lepaoksal. Jäälind on väga kartlik lind, kellele ilma varjeta nii
                                                                                                                    lähedale ei pääse.
                                                                                                                    Nikon D5 + Nikkor AF-S 300mm f/2.8G ED VR II

  
  Varjetelgist saab jäädvustada mitmeid kartlikke linde. Hallhaigur kraavivees.       Pasknäär tõruseemnega.
  Nikon D5 + Nikkor AF-S 300mm f/2.8G ED VR II + Nikon TC-20E III                 
Nikon D90 + Nikkor AF-S 300mm f/4 IF-ED + Nikon TC-14E II

Kokkuvõtteks
Varjetelk on väga hea lahendus fotograafile, kes soovib tavapärasest lähemale pääseda ja seejuures liiki mitte häirida. Need on mobiilsed, hõlpsasti teisaldatavad ja kergesti kaasaskantavad. Küll aga on varjetelgi kasutamisel üheks edu eelduseks täpne kohavalik. Võrreldes hiilimistehikatega ja loomade otsimisega on varjetelgi eesmärk püsida paigal ning oodata liigi saabumist sobivasse kohta. Tee natuke eeltööd, uuri välja loomade peamised liikumisrajad või lindude lemmikoksad, kasutades selleks näiteks binokliga vaatlemist eemalt, et teha kindlaks strateegiliselt parim asukoht varje püstitamiseks. Valiku pop-up varjetelke leiad Fotoluksi e-poest. Lõpetuseks jagan oma videoblogi sellest, kuidas varjetelgi kasutamine praktikas välja näeb ja milliseid pildivõimalusi selline meetod pakub.

Meeldivaid pildielamusi soovides

25.02.2023 - Koopiateenused Foorumi keskuse Fotoluksis
20.02.2023 - Kaupluste lahtiolekuajad Vabariigi aastapäeval
17.02.2023 - Nikon Spring kevadkampaania
30.12.2022 - Kaupluste lahtiolekuajad aastavahetusel
22.12.2022 - Populaarseimad fototooted aastal 2022
21.12.2022 - Jõulupühade ajal avatud järgnevalt!
12.12.2022 - Fotoluksi kingiideed
25.11.2022 - Liisi järelmaksu musta reede pakkumine!
04.11.2022 - Sony A7S III ja A7 IV nüüd 300€ soodsam!
01.10.2022 - Canon talvekampaania 1.10 - 31.12.2022

Uudised »