Avalehele Tule tööle! Ettevõttest Partnerid Kinkekaart RSS  
Sisukord

Fujifilm X-T2 ja Fujifilm X-Pro2 kaamerate test - Hendrik Osula silma ja sule läbi Tagasi

Lisatud 14.09.2016

Fujifilm X-T2 vs Fujifilm X-Pro2 (ja vs X-T1)


Kui X-T2 Fujifilmi poolt ametlikult välja hõigati, oli paljudest kohtadest kuulda, et tegu saab olema kaameraga, mis peaks professionaalseid fotograafe oma suurte peegelkaamerate juurest Fujifilmile meelitama. Pikemalt X-T1 kaamerat oma Canoni peegelkaamera kõrval kasutatuna tundus see lubadus ühpidi ahvatleva, teistpidi raskesti usutavana. Viimast just seetõttu, et peegelkaamerate autofookus süsteemideni polnud Fuji vaatamata oma pingutustele siiski jõudnud. See oli olnud ka suuresti takistuseks, miks näiteks spordipildistamistele ma Fujifilmi kaameraid väga kaasa polnud võtnud. Nüüd aga avanes mul võimalus panna uus X-T2 mudel koos sellele kaasa mõeldud battery boosteriga proovile kiirelt liikuvaid rullsuusatajaid pildistades. Lisaks X-T2 kaamerale oli võrdluse huvides kaasas ka aasta alguses välja tulnud X-Pro2 kere, mis juba käe sisse augusti kuu jooksul harjunud on. Toon siinkohal välja antud kaamerate peamised erinevused ja tähelepanekud, mis viie päeva jooksul suvebiatloni MMi pildistades silma jäid.

Alustades kaamera füüsilisest poolest, siis X-T2 on käes selgelt suurem kui vanem X-T1 ning seetõttu ka kergemini käsitletav ning ei sunni näppe ebamugavas asendis hoidma. X-Pro2 kerega võrreldes on vahe väiksem kuid tänu suuremale käepidemele kaamera paremal küljel, on seda parem käes hoida. Kõik kolm kere on ilmastikukindlad ning seega kui ka objektiiv on WR tähistusega, pole mingit probleemi sellega ka vihmas pildistada! Fujile omaselt on kaamera ehituskvaliteet suurepärane, miski ei logise ega tekita tunnet, et läheb varsti katki.

X-T2 ja X-Pro2 suurimaks erinevuseks on ka pildiotsijate vahe. Kui X-Pro2 kasutab nii rangefinder stiilis optilist pildiotsijat, mida saab nupuvajutusega elektrooniliseks muuta, siis X-T2 optilist võimalust ei paku, kuid oma seeeest oluliselt suuremat ning heledamat elektroonilist varianti. Minu isiklik eelistus on just viimane kuna oma suuruselt sarnaneb see täiskaader peegelkaamerate pildiotsijatega ning võrreldes X-T1 kaameraga on elektroonilise pildiotsija kaadrisagedus piisavalt palju kiiremaks saadud, et otsest vahet optilise pildiotsijaga enam polegi. Enam ei ole tunnet, et kasutades elektroonilist pildiotsijat, magad mingi olulise hetke maha. Lisaks on plussiks see, et pildiotsijast näed täpselt sellist pilti sellise säritusega, mida ka hiljem arvutiekraanilt. See teeb seadistuste muutmise oluliselt kergemaks.

Nuppe ja kettaid on X-T2 kerel sarnaselt eelkäijale rohkelt. Iga olulisema seadistuse jaoks on olemas ketas (ISO, säriaeg ja objektiivi peal ava) ning lisaks ka nupp autofookuse režiimide jaoks ning väike ketas sarivõtte seadistuste jaoks. Lisaks veel mitmeid nuppe, mida saab seadistada oma äranägemise järgi. Suurim erinevus X-T1 kaameraga on muidugi joysticki lisandumine, millega saab mugavalt autofookuspunkte vahetada ning pilte suumides ringi liikuda. Eelmisel mudelil olin ma seadistanud neli navigatsiooninuppu autofookuspunktide liigutamiseks, kuid nüüd saab uuel kerel anda neile uued funktsioonid. X-Pro2 oli esimene Fujifilmi kaamera, mis kasutas joysticki ning seega nuppude vallas pole X-Pro2 ja X-T2’l suurt vahet. Küll aga teeb X-T2 käsitlemise kergemaks eraldiseisev ISO ketas. Pikemalt X-Pro2 kere kasutatuna häirib ming enim just ühildatud säriaja ja ISO ketas, mida kiiremates situatsioonides kasutades võib kergelt vigu teha. Kuigi kõigil ketastel on nupud, mida peab all hoidma et seadistusi teha, siis X-T2 toob ka siin väikese revolutsiooni, muutes nende kasutamise lihtsamaks. Vajutus alla ja ketas vabaneb seadistuste tegemiseks ning uus vajutus lukustab selle taas. Enam ei pea nuppu all hoidma et seadeid muuta. Kiiretes situatsioonides jätad lihtsalt ketta lahti ning kui seadeid enam muuta pole tarvis, paned lukku tagasi. Tundub, et Fuji on leidnud nuppude ja ketaste kasutamises X-T2 kerega ideaalilähedase lahenduse - piisavalt seadistatavaid nuppe, kvaliteetsed, pisut suuremad kettad kui varem ning hea mooduse ketaste lukustamiseks.

Pildikvaliteedi osas on X-T2 identne X-Pro2 kerega. Jagatakse sama 24mpx sensorit ning sama protsessorit, mis toob Acrose filmisimulatsiooni ka X-T seeria kaameratele ning lubab kiiremat särivõtet ja autofookust. X-Pro2 kere omanikud seega pildikvaliteedi eelist oodates kaamerat vahetama ei peaks, küll aga X-T1 kaameraga pildistajad näevad vahet nii pildi detailsuses kui ka dünaamilises ulatuses. Ka müra kvaliteet (ja selle vähesus) on märgatavad. Lisatud megapixlite arv lubab pilti rohkem lõigata, mis tuleb palju kasuks just juhtudel, kui pildistav objekt asub kaugemal. Teatavasti pole Fujil just suurt valikut pikki teleobjektiive ning sporti pildistades asuvad objektid just kaugemal, siis X-T2 kaamera lisandunud megapixlid aitasid mul paremaid pilte saada ka ilma pikemate teleobjektiivideta. Fujile omaselt on ka JPEG failid otse kaamerast juba väga hea detailsusega ning suurepärase dünaamilise ulatusega. Minu suhteliselt kriilisele silmale tundus ISO 6400 ilusti kasutatav, kuigi teatav müra varjualadesse tuli ikkagi sisse. Seega on uus sensor oma 2/3 stoppi igatahes parem kui eelnev oli, mis on igatahes suur edasiminek!

Üks suurimaid uuendusi seoses uue X-T2 kaameraga on kindlasit autofookus. Nimelt on Fujifilm teinud sammu taas peegelkaameratele lähemale, lisades kaameramenüüsse autofookuse seadistamisvõimalused. See puudutab just continous ehk pidevat autofookust, mida kasutatakse peamiselt liikuvate objektite pildistamisel, et hoida objekti fookuses. Nüüdsest saab vastavalt olukorrale autofookuse kiirust, jällitamisefektiivsust ning reageerimiskiirust muuta, et kõik parameetrid kindla olukorraga paremini klapiksid. Samasugused seadistused on olemas nii Canoni kui ka NIkoni profiseeriakaamerates. Kasutasin erinevaid seadistusi IBU Suvebiatloni MMil Otepääl, kus tuli toime tulla erinevates situatsioonides ning kuigi esmasel kasutamisel võtab süsteemide sissetöötamine ja nendega harjumine aega, siis kui juba vaikselt neid tundma õpid, on neist kindlasti palju kasu. Võrreldes X-Pro2 või X-T1 keredega, on X-T2 autofookus samm edasi ja tundub kiiruse ja täpsuse poolest juba rohkem peegelkaamerate pärusmaale ulatuvat. Sadadest piltidest mis ma päeva jooksul pildistasin, kasutades pidevalt töötavat autofookust, vaid mõned olid kasutamatult fookusest väljas. Seega isegi kiiresti liikuvate objektide puhul tuleb uus Fujifilmi autofookussüsteem ilusti toime! Lisaks on põhjust loota, et Fujifilm tutvustab uute süsteemivärskendustega ka uuendusi, mis autofookust veelgi paremaks muudaks. Nõnda on parendatud kõigi Fujifilmi kaamerate tehnilist võimekust ka varem.

Lisaks eelmainitule on uuel X-T2 kaameral ka uus akutald, mille sisse mahub lisaks kaameras olevale akule veel kaks identset energiaallikat. Fujifilmi võrdlemisi nõrkade akude puhul on see suhteliselt vajalik lisa, kui ei soovi just pidevalt akude vahetamisega tegeleda. Kolme akuga tuleb päevase pildistamisega enamasti toime. Lisaks annab uus akutald mitmeid lisavõimalusi, näiteks kõrvaklapiauk filmimiseks ning boost mode, mis kiirendab veelgi autofookuse kiirust ning tõstab maksimaalse sarivõtte kiiruse 11 kaadrile sekundis. Seda on rohkem kui enamustel peegelkaameratel. Uus boost mode aga sööb ka akud kiirelt tühjaks, seega tasub seda kasutades olla ettevaatlik ja vajadusel see siiski väljas hoida. Kaameraehituse seisukohast on oluline uuendus ka mälukaardipesa kate, mis avaneb nüüd nupuvajutusega ning mitte enam lihtsalt libistades. See vähendab oluliselt võimalust ust kogemata pildistamise ajal avada ning tundub ka üldiselt vastupidavam. Vanemate mudelite jaoks oli see pidev probleem. Teine visuaalne uuendus on ka uus ekraan, mis enam ei liigu ainult üles-alla nagu X-T1 kerel, vaid nüüdsest ka külje peale (küll ainult paremale, aga siiski) ning pakub lisamugavust kindlates situatsioonides pildistades. Mina isiklikult sellel uuendusel suurt kasu enda töös ei näe, küll aga on mugav pildistades vöökõrguselt ning ekraan üles poole keerata. Seda võimalust aga näiteks X-Pro2 kaameral ei eksisteeri.

Kokkuvõttes, kui ma aasta alguses X-T1 kaamera endale soetasin ning sellega rohkem pildistama hakkasin, tekkis mul esimest korda tunne et see võib olla kaamera, mis asendab pikemas perspektiivis mu peegelkaamerat kui peamist tööriista. Kahjuks aga autofookuse kiirus teatud situatsioonides jäi vajaka ning kõrged ISOd polnud ikka nii head kui soovinuks ning nii kasutasin ikka keerulisemates oludes ka oma truud Canoni tehnikat. Nüüd aga kasutades uut X-T2 kaamerat olen väga lähedal, et teha veel paar aastat tagasi mõeldamatuna tundunud hüpe peegelkaamerate maailmast mirrorlesside maailma. Uuendused, mida X-T2 pakub, teevad sellest kaamera, mis pakub väikeses kestas peegelkaameratele sarnast pildikvaliteeti ning autofookust, kuid pakub ka lisaks mugavamat käsitlust erinevate ketaste näol. Põhiline on aga see, et ka tänu väiksematele objektiividele on tegu kaameraga, mida saab mureta pidevalt kaasas kanda ning usaldada, et ka raskeimates tingimustes on see valmis aitama luua just seda pilti, mida soovid saada (kui ka mitu varuakut kaasas on!) ning see ongi tõsiasi, mis kaalub selle üle peegelkaamerate ees. Kõhklusmaigu jätab suhu veel kehvad akud ning pikemate teleobjektiivide puudumine, kuid kui Fujifilm ka selles osas arenguhüppe teeks, ei jääks enam kahtlusteks ruumi! Kui soovida parimat võimalikku Fujifilmi kaamerat, siis X-T2 seda kindlasti on.


Tekst ja fotod Hendrik Osula,  www.flickr.com/photos/hendrikosula/

X-T2 kaamerad Fotoluksis>>>

X-T1 kaamerad>>>

X-Pro2 kaamerad>>>


Alljärgnevalt fotod Fujifilm X-T2 kaameraga Otepää suvebiatloni MM-võistlustelt:
 
ja fotod Fujfilm X-Pro2 kaameraga 2016 Rio olümpiamängudelt:


  

 

08.11.2020 - Binokkel - kuidas ja millist valida?
07.11.2020 - Digitaliseeri oma vanad videokassetid Fotoluksis!
06.11.2020 - Vanade slaidide / diapositiivide digitaliseerimine!
06.11.2020 - Sensor puhtaks kiiresti ja kvaliteetselt!
15.08.2020 - Fujifilm Cashback kampaania! Fujifilm X-T3 või valitud Fujifilm objektiivi ostul saad Fujifilm’ilt kuni 300€ tagasi.
21.06.2020 - Fotoluksi kaupluste lahtiolekuajad võidupüha ja jaanipäeva nädalal.
07.04.2020 - Filmide ilmutamine Fotoluksi kaupluses
02.04.2020 - Polaroid NOW - Uus kaamera, uus välimus, uus Polaroid!
20.03.2020 - Fotoluksi Viru keskuse kaupluse ajutine sulgemine
18.03.2020 - Kristiine keskuse, Pärnu mnt 134 ja Tartu Fotoluksi kaupluste ajutine sulgemine

Uudised »